Experiments fàcils per fer a casa 

Cinc experiments senzills i divertits per fer a casa amb els nens 

Fet per: Hugo Dueso

Neu casera amb bolquers

Els materials requerits són:  

 • Un bolquer 
 • Aigua 
 • Un recipient 

El primer que hem de fer és obrir el bolquer i treure el cotó de l’interior. Agafem el cotó i l’esmicolem fins que surti tot els pols blancs possibles, amb els quals farem la neu. A continuació, hem de posar-los en el recipient i sacsejar-lo per separar el pols blancs del trossos grans de cotó que puguin quedar. Quan tinguem el pols blanc separat del cotó, li aboquem l’aigua. En pocs segons el material reaccionarà i es transformarà en neu artificial.

Làmpada de lava amb llet

Per construir-la es requereix: 

 • Una ampolla 
 • Pastilles efervescents 
 • Llet 
 • Oli vegetal 
 • Una llanterna 

En primer lloc cal abocar 200 mil·lilitres de llet a l’ampolla. Després, s’ha de afegir 74 ml d’oli. La llet es separarà de l’oli, per lo que hem d’esperar uns minuts fins que els dos líquids es barregin una mica. A continuació es col·loca la llanterna encesa sota l’ampolla i s’afegeix a l’envàs la pastilla efervescent. Els líquids començaran a moure’s dins l’ampolla formant bombolles, convertint-se així en una làmpada de lava. 

L’ou que es posa solet dins d’una ampolla  

 • 1 ou 
 • 1 ampolla de vidre de boca ampla (como les d’un litre) 
 • Paper 
 • Encenedor o llumins 

És molt senzill. El que hem de fer és coure un ou, pelar-lo i deixar-lo refredar. Més tard, l’hem de ficar en vertical sobre la boca de l’ampolla. Si l’ou no hi cap i es queda allí ho esteu fent bé, però la intenció és que entri.  

Enceneu un trosset de paper i introduïu-lo a l’ampolla. Sense perdre temps, col·loca l’ou a l’ampolla i veureu com poquet a poquet ell solet s’anirà introduint. 

Tornado dins d’una ampolla 

Els materials que necessitem són: 

 • Dos ampolles de plàstic 
 • Dos taps 
 • Cúter 
 • Pistola de silicona 
 • Aigua 
 • Colorant alimentari (opcional) 
 • Trossos de paper de color (opcional) 

El primer pas seria omplir  dos terços d’aigua una de les ampolles, que serà amb la que farem l’experiment. Si volem, li podem afegir colorant i els trossos de paper de color per fer-ho més vistós. 

En segon lloc, hem d’unir les dues ampolles. Farem un forat amb el cúter als dos taps i els unim amb la pistola de silicona creant així una canonada. A continuació, girem bastantes vegades les ampolles seguint la direcció de les agulles del rellotge i la col·loquem en una taula observant com es forma el tornado i el seu vòrtex. A mesura que l’ampolla de sota es va reomplint, observem com en la de sobre es forma el tornado. 

Un volcà dins de casa 

Per fer l’experiment més típic de tots necessitem: 

 • Pasta per modelar o argila 
 • 1 got 
 • Pintura marró 
 • 1 pinzell 
 • Colorant vermell 
 • Detergent líquid concentrat 
 • 1 cullereta 
 • Vinagre 
 • Bicarbonat sòdic 
 • Cartró o paper de diari 

Sobre una taula col·loca un cartró o plecs de paper de diari per no tacar. Posa la boca del got cap amunt i al seu voltant neu modelant la pasta. Li heu de donar la forma d’una muntanya, més exactament d’un volcà. El got us servirà d’eix central i ha de quedar cobert per la pasta per la part externa i la vora. El forat, lògicament, serà el cràter, però ara ho hauràs de deixa assecar 48 hores. Un cop sec pinta’l de color marró per donar-li el toc de realisme que necessita i, de nou, espera que la pintura s’assequi bé.

Ja només falta la lava! Per aquest ordre, afegeix dins del got: bastant bicarbonat, unes quantes gotes de colorant vermell i una cullerada de detergent líquid concentrat (el que fas servir per rentar a mà la vaixella). Fes servir la cullereta per barrejar les tres coses molt bé, afegeix un raig de vinagre i  l’escuma, fent l’efecte de lava començarà a sortir per la boca del volcà.